Balıkesir
23 Mayıs, 2024, Perşembe
 • DOLAR
  26.70
 • EURO
  29.11
 • ALTIN
  1668.9
 • BIST
  7969.15
 • BTC
  27201.148$

Özgür Özel, CHP Genel Başkanlığı'na Adaylığını Açıkladı


Özgür Özel, CHP Genel Başkanlığı'na Adaylığını Açıkladı
CHP Grup Başkanı Özgür Özel parti genel merkezinde CHP Genel Başkanlığı'na adaylığını açıkladı. Özel açıklamasında "Bu kendinde suç görmeyenlerin hikayesidir. Parti yönetimi yenilginin sorumluluğunu üstlenmedi" ifadelerini kullandı. Özel, "Güçlü ve umut veren bir değişim için partinin lideri, kadrosu, tüzüğü yenilenmelidir" dedi.

CHP Grup Başkanı Özgür Özel, CHP Genel Başkanlığı'na adaylığını ilan etti.  Parti genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen Özel'in konuşmasından öne çıkanlar şöyle: "Bu Türkiye'yi değiştirmek için CHP'yi değiştirmek isteyenlerin hikayesidir. Bizler bu yürüyüş ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün devrimci karakterini esas alan büyük bir kırılmayı hedefliyoruz. Yeni bir yüzyılda yeni bir siyaset için yeni yaklaşımlarla yol alacağız. Özel, "İttifaklar parti vicdanını yaralamamalıdır. 39 vekilin başka partilere verilmesi büyük yara açtı. Sorumluluk üstlenmeyen bir yönetim tarzı kabul edilemez" açıklamasında bulundu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Özel'i tebrik eden ilk isim oldu.

"PARTİ YÖNETİMİ YENİLGİYİ ÜSTLENMEDİ"
En büyük dönüşümler en büyük kırılmaların yaşandığı dönemde meydana gelir. Daha önce başardık yine başaracağız. Türkiye'de oluşan umut derin bir hayal kırıklığına dönüştü. Parti yönetimi yenilgiyi üstlenmedi.Yargı bağımsızlığından toplumsal barışa, aktif politika oluşumlarından, Kürt sorunundan dış politikaya kadar çözüm sunuyoruz. Sendikal baskıya karşı emekçi sınıfının yanında ödünsüz pozisyon alıyoruz. Kutuplaştıran siyaset anlayışını reddediyoruz. Tüm toplumsal kesimlerin örgütlenme hakkını beraber savunuyoruz. Toplumu dikine kesen siyaseti reddediyor, toplumun her kesimine dokunan siyaseti sahipleniyoruz. 6 okumuzu hem tarihsel gerekliliğiyle sahiplenen, geliştiren tutumumuz detaylarıyla ellerinizdeki kitapçıkta bulunuyor.

"39 VEKİLİN BAŞKA PARTİLERE VERİLMESİ BÜYÜK YARA AÇTI"
İttifaklar parti vicdanını yaralamamalıdır. 39 vekilin başka partilere verilmesi büyük yara açtı. Sorumluluk üstlenmeyen bir yönetim tarzı kabul edilemez. Sosyal demokrat siyaset örgütlü güçleriyle iletişim ve dayanışma halinde olmalıdır.

"PARTİNİN LİDERİ, KADROSU, TÜZÜĞÜ YENİLENMELİDİR"
Güçlü ve umut veren bir değişim için partinin lideri, kadrosu, tüzüğü yenilenmelidir. Tüzükteki yetki ve sorumlulukları aşan anlayış toptan terk edilmelidir. Tüzükte ve programda tüm değişikliklere katkı vermeye kararlıyız. Güçlü kurumsallaşma başarının ön koşuludur.

Tüzükte ve programda daha demokratik ve olumlu yönde yapılacak önerilere ve tüm değişikliklere katkı vermeye kararlıyız. Ancak seçim ve kurultayların baskısı altında sağlıklı bir yapısal dönüşüm yakalamak olanaksız. Yapılacak değişikliklere katkılar verip kurultayı tamamladıktan sonra hem teorik hem örgütsel katkılarla gerçekleşecek tüzük ve program kurultayını, yerel seçim takviminden hemen sonra başlatacak 2024 yılı içinde gerçekleştireceğiz. Kurultay sürecine girilmişken kongre sürecinin engellenmesi bir zihniyet değişikliğinin olması gerektiğini göstermektedir.

"TARİHSEL BİR KARARIN EŞİĞİNDEYİZ"
CHP'nin iyi yönetilmesine her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulmaktadır. Üyelerin tüm süreçlerine katkıları sağlanacaktır. Bir parti akademisi kurulacaktır. Bu çağrı tüm değişim ve yenilenmeyi birlikte yapmayadır. Şimdi tarihsel bir kararın eşiğindeyiz. Örgütümüzü siyasetin öznesi yapacak bir değişim mi yapacağız. CHP genel başkanlığına adaylığımı ilan ediyorum. Cumhuriyetimizin 100. yılına büyük bir umutsuzlukla giremeyiz. Buna izin vermem izin veremeyiz. Şimdi herkesi bu büyük yürüyüşe davet ediyoruz.

İLK TEBRİK İMAMOĞLU'NDAN
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Özel'in adaylık açıklamasının ardından "CHP değişirse Türkiye değişir. Türkiye’nin değişimi için yola çıkan Özgür Özel’e ve yol arkadaşlarına başarılar diliyorum" mesajını paylaştım.

SILA SOLAKLAR

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!